شرکت آمیتیس تجارت ماندگار | بهترین روش لایه برداری پوست: فیزیکی یا شیمیایی؟
16856
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16856,single-format-standard,theme-bridge11,woocommerce-no-js,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,columns-3,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge | toptheme,wpb-js-composer js-comp-ver-6.11.0,vc_responsive

بهترین روش لایه برداری پوست: فیزیکی یا شیمیایی؟

بهترین روش لایه برداری پوست: فیزیکی یا شیمیایی؟

لایه برداری پوست در سلامت و جوانی پوست شما نقش اساسی دارد. چرا؟ چون در طول زندگی، سلول‌های مرده روز به روز روی سطح پوست انباشت می‌شوند. اگر در پاکیزه‌سازی پوست غفلت کنیم، آرایش‌های قدیمی، کثیفی، و چربی هم به این ترکیب افزوده می‌شود. انباشت سلول‌های مرده‌ی پوستی موجب بسته شدن منافذ سطح پوست می‌گردد و در نهایت به بیرون ریختن پوست و از طراوت افتادن آن منجر می‌شود. بهترین راه برای  خلاص شدن از این توده‌ی سلول‌های مرده همین لایه برداری پوست است.

اگر تا کنون با لایه برداری پوست آشنایی نداشته‌اید، ممکن است ندانید که روش‌ها و انواع مختلفی از آن وجود دارد، که در دو دسته‌ی کلی فیزیکی و شیمیایی قرار می‌گیرند. اگر چه ممکن است واژه‌ی «شیمیایی» برای‌تان تداعی‌کننده‌ی امری خطرناک باشد اما هنوز برای قضاوت کمی زود است. جای نگرانی نیست، چندین ماده‌ی لایه برداری شیمیایی وجود دارد که می‌توانید بدون نگرانی برای لایه برداری پوست‌ خود از آن‌ها استفاده کنید: مانند آنزیم‌های میوه و اسیدهای مخصوص صورت. این مواد شیمیایی معمولاً در دزهای پایین یا به صورت ترکیب‌شده با برخی تسکین دهنده‌ها به کار می‌روند تا میزان آزردگی پوستی را به حداقل برسانند. در واقع، احتمالاً شما حتی بدون آنکه خودتان بدانید، در حال استفاده از لایه بردارهای شیمیایی هستید—به ویژه در کلیزرهای صورت‌تان!

در این مقاله تفاوت‌های دو نوع لایه برداری پوست فیزیکی و شیمیایی را با شما در میان خواهیم گذاشت تا خودتان بتوانید بهترین روش لایه برداری پوست متناسب با نوع پوست‌تان انتخاب کنید.

لایه برداری پوست به روش شیمیایی

در لایه برداری شیمیایی از انواع گوناگون مواد شیمیایی استفاده می‌شود تا سلول‌های پوستی مرده و دیگر ناخالصی‌ها از روی پوست برداشته شوند.

نمونه‌هایی چند از مواد شیمیایی که می‌توانند به عنوان لایه بردار مورد استفاده قرار بگیرند از این قرار هستند: انواع مختلفی از آنزیم‌ها، از جمله آنزیم‌های میوه، آلفا هیدروکسی اسیدهایی چون لاکتیک یا گلیکلیک، و بتا هیدروکسی اسیدهایی از قبیل سالسیلیک اسید.

همه‌ی انواع لایه برداری شیمیایی شیوه‌ی کارشان این است که پیوندهای میان سلول‌های پوستی را می‌شکنند، و با سست شدن این پیوندها لایه‌ی مرده‌ی پوست به آسانی برداشته می‌شود.

یک روش ساده برای لایه برداری پوست صورت استفاده از پدهای لایه بردار است. صرفاً کافی است پد را مثل جارو روی پوست خود حرکت بدهید، تا این پد، حتی بدن نیاز به آبکشی، کار خودش را انجام دهد.

بیشتر اوقات مواد لایه برداری در کلینزرهای صورت وجود دارد که وقتی صورت‌تان را با آن‌ها می‌شویید همین عمل به نوعی را انجام می‌دهند.  اگر از چنین کلینزرهایی استفاده می‌کنید بهتر است اجازه دهید بین سی ثانیه تا یک دقیقه روی صورت‌تان باقی بمانند تا مواد لایه بردار آن فرصت کافی برای اثرگذاری داشته باشند. همچین انواع مختلفی از ماسک‌های لایه بردار حاوی آنزیم میوه و آلفا هیدروکسی اسید وجود دارد. همچنین می‌توانید از ژل‌های لایه بردار استفاده کنید که پس از مصرف نیازی به شستن آن‌ها نیست.

لایه برداری پوست به روش فیزیکی

دومین نوع لایه برداری پوست، لایه برداری فیزیکی یا دستی است. نام این گونه از لایه برداری پوست خودش تا حدی گویاست. لایه بردارهای فیزیکی محصولاتی هستند حاوی نوعی ماده‌ی زبر همچون ذرات ریز یا دانه‌های آسیاب شده. با ساییدن این ذرات ریز بر روی پوست، لایه‌ی سلول‌های مرده‌ی پوست از بین می‌رود. در نتیجه، پس از شستن، پوستی جدیدتر و جوانتر باقی می‌ماند. افزون بر این، پوست شما هموارتر و درخشنده‌تر خواهد شد. توانایی لایه برداری پوست در لایه بردارهای فیزیکی بسته به اینکه از چه محصولی استفاده می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد. حتی کسانی که پوست به شدت حساسی دارند می‌تواند بیشتر لایه برداری‌های فیزیکی را به خوبی تحمل کنند. باید محصولات مختلف و بافت‌های ذره‌ای متفاوتی را آزمایش کنید تا ببینید کدامیک در مورد شما اثرگذارتر است.

خودتان هم می‌توانید در منزل لایه بردارهای فیزیکی درست کنید، اما باید توجه داشته باشید که لایه بردارهای بدن برای استفاده روی صورت زیادی زبر هستند. همیشه لایه بردارهای متفاوتی برای بدن و صورت دم دست داشته باشید.

کدام نوع برای من مناسب است 

این یک ترجیح شخصی است. ولی فارغ از این که کدام یک را انتخاب می‌کنید، مهم است که از لایه بردارتان هفته‌ای یک یا دو بار استفاده نمایید.

لایه برداری فیزیکی می‌تواند لطیف و مطمئن باشد و احتمال اینکه باعث ایجاد واکنش در پوست گردد خیلی کمتر است و، از این رو، برای شروع به ویژه در مورد کسانی که پوست حساس‌تری دارند مناسب‌تر است. اگر پوست حساسی دارید می‌توانید از محصولاتی حاوی لاکتیک اسید نیز استفاده کنید.

لایه برداری‌های شیمیایی هم کاربری ساده‌ای دارند و هم به طور یکنواخت به لایه برداری پوست می‌پردازند. همچنین برای کاهش علائم پیری مناسب هستند. می‌توانید از کلینزرهای مخصوص صورت که حاوی اسید هستند یا از یک کرم استفاده کنید.

توجه داشته باشید که لایه برداری پوست فقط مخصوص صورت نیست. هر جای بدن‌تان که پوست دارد باید لایه برداری شود. در مقاله‌های بعد راجع به لایه برداری پوست سایر اعضای بدن مطالب بیشتری خواهیم گفت.            

1دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
گفتگو آنلاین